+48 886 039 635

Rozwód, a emocje oraz poczucie własnej wartości.

Rozwód od strony emocjonalnej

Rozwodząc się możemy doświadczyć szeregu emocji – złości, gniewu, wstydu, żalu, smutku, rozczarowania itp. W zależności od sytuacji wyjściowej oraz od etapu rozwodu może nam towarzyszyć szereg rozmaitych uczuć. To naturalne.

Niestety często odczuwane emocje są trudne i skutkuje to doświadczaniem negatywnych konsekwencji. Bardzo często zdarza się, że osoby zostawione przez partnera cierpią z tego powodu i wpływa to na ich poczucie własnej wartości. Dotyczy to obu płci, a zwłaszcza osób, które poczucie własnej wartości opierają na tym co zewnętrzne (na otaczających ich osobach czy na posiadanych rzeczach) – tak budowanym poczuciem własnej wartości łatwo zachwiać.

Następstwem rozwodu może być załamanie lub konstruktywna zmiana. W tym drugim przypadku, gdy przepracuje się trudne tematy oraz wyciągnie wnioski to można wiele osiągnąć. Często kryzys jest początkiem nowej jakości, trzeba tylko solidnie go przepracować.

Jakub Kusiorski

Jakub Kusiorski

Psycholog, terapeuta i coach. Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię par i małżeństw, zajmuje się coachingiem oraz szeroko rozumianym rozwojem osobistym.

Życiowego partnera można zmienić, ale rodzicami pozostaje się zawsze. Właśnie dlatego już na etapie rozwodu warto zadbać o przyszłość dzieci z tego związku.

Należy pamiętać, że jeżeli nastawiasz się na walkę, to druga strona prawdopodobnie odpłaci Ci pięknym za nadobne. Dochodzi wtedy do sytuacji wet za wet, cios za cios…