Rozwód może stanowić jedno z trudniejszych doświadczeń zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Są oczywiście wyjątkowe sytuacje, w których jest on zbawienny lub konieczny np. gdy w domu mają miejsce zdarzenia patologiczne. Abstrahując jednak od tych wyjątków, spójrzmy na sytuację rozwodu oczami dziecka – oto rozwodzi się dwójka najważniejszych dla niego osób na świecie – mama i tata. Dziecko nie wie co będzie dalej… z kim będzie mieszkać… zastanawia się czy jest w tym jego wina… czy któryś z rodziców nie będzie na nie zły… czy straci kolegów i koleżanki z podwórka… czy będzie się musiało wyprowadzić… itp. Może mieć mnóstwo lęków i obaw. Dodatkowo dorośli poprzez swoje zachowanie niekiedy je podsycają.
Bardzo dużo zależy od dojrzałego zachowania rodziców. Jeśli są w stanie oddzielić własne problemy i animozje od kwestii wychowawczych, a także nie będą przenosić frustracji spowodowanej rozpadem małżeństwa na dzieci to już milowy krok do sukcesu.
Co zatem warto, by rodzic robił w sytuacji rozwodu? Jak postępować z dziećmi w czasie rozwodu?
W dużym skrócie, warto być ciepłym, wyrozumiałym dla dziecka, poświęcać mu czas i uwagę. Odpowiadać na jego pytania w sposób dopasowany do potrzeb i umiejętności zrozumienia co się dzieje. Zapewniać, że rodzice kochają dziecko i choć mają problemy to zawsze będą do jego dyspozycji i można na nich liczyć. Podkreślać, że rozwód to nie wina dziecka.
Warto postępować w myśl stwierdzenia, że:
choć małżonkiem można przestać być niemalże z dnia na dzień, to rodzicem pozostaje się na zawsze.
Ponadto oboje rodzice powinni być konsekwentni w postawach wychowawczych i oczekiwaniach w stosunku do dziecka.
Po więcej informacji i wskazówek zapraszamy na konsultacje.