+48 886 039 635

Jak przeprowadzić rozwód, by dzieci na tym nie ucierpiały?

Rozwód od strony emocjonalnej

Rozwód może stanowić jedno z trudniejszych doświadczeń zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Są oczywiście wyjątkowe sytuacje, w których jest on zbawienny lub konieczny np. gdy w domu mają miejsce zdarzenia patologiczne. Abstrahując jednak od tych wyjątków, spójrzmy na sytuację rozwodu oczami dziecka – oto rozwodzi się dwójka najważniejszych dla niego osób na świecie – mama i tata. Dziecko nie wie co będzie dalej… z kim będzie mieszkać… zastanawia się czy jest w tym jego wina… czy któryś z rodziców nie będzie na nie zły… czy straci kolegów i koleżanki z podwórka… czy będzie się musiało wyprowadzić… itp. Może mieć mnóstwo lęków i obaw. Dodatkowo dorośli poprzez swoje zachowanie niekiedy je podsycają.

Bardzo dużo zależy od dojrzałego zachowania rodziców. Jeśli są w stanie oddzielić własne problemy i animozje od kwestii wychowawczych, a także nie będą przenosić frustracji spowodowanej rozpadem małżeństwa na dzieci to już milowy krok do sukcesu.

Co zatem warto, by rodzic robił w sytuacji rozwodu? Jak postępować z dziećmi w czasie rozwodu?

W dużym skrócie, warto być ciepłym, wyrozumiałym dla dziecka, poświęcać mu czas i uwagę. Odpowiadać na jego pytania w sposób dopasowany do potrzeb i umiejętności zrozumienia co się dzieje. Zapewniać, że rodzice kochają dziecko i choć mają problemy to zawsze będą do jego dyspozycji i można na nich liczyć. Podkreślać, że rozwód to nie wina dziecka.

Warto postępować w myśl stwierdzenia, że:

choć małżonkiem można przestać być niemalże z dnia na dzień, to rodzicem pozostaje się na zawsze.

Ponadto oboje rodzice powinni być konsekwentni w postawach wychowawczych i oczekiwaniach w stosunku do dziecka.

Po więcej informacji i wskazówek zapraszamy na konsultacje.

Jakub Kusiorski

Jakub Kusiorski

Psycholog, terapeuta i coach. Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię par i małżeństw, zajmuje się coachingiem oraz szeroko rozumianym rozwojem osobistym.

Życiowego partnera można zmienić, ale rodzicami pozostaje się zawsze. Właśnie dlatego już na etapie rozwodu warto zadbać o przyszłość dzieci z tego związku.

Należy pamiętać, że jeżeli nastawiasz się na walkę, to druga strona prawdopodobnie odpłaci Ci pięknym za nadobne. Dochodzi wtedy do sytuacji wet za wet, cios za cios…