+48 886 039 635

Czemu warto zawrzeć porozumienie rozwodowe? Co psycholog poradziłby w tej sytuacji?

Rozwód od strony emocjonalnej

Gdy walczysz w sądzie, koszty rosną w zatrważającym tempie. Rosną koszty emocjonalne, czasowe, zdrowotne. Koszty rozwodu ponoszą Twoje dzieci. Przygotuj się, że poniesiesz także koszty finansowe. Te ostatnie w sytuacji walki i powoływania biegłych oraz ekspertów potrafią wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale to nie one są najgorsze, najgorsze jest to, jak długo będziesz zestresowany, jak odbije się to na Tobie, Twoich relacjach, Twojej pracy, Twojej rodzinie i dzieciach.

Zanim zdecydujesz się na walkę dobrze to przemyśl! Zadaj sobie pytanie czy naprawdę warto walczyć z partnerem? Zapytaj siebie o co tak naprawdę walczysz i jakie konsekwencje zaakceptujesz dla siebie i swoich dzieci… Moim zdaniem o ile to możliwe warto się konstruktywnie porozumiewać z partnerem, bowiem na tym zyskują długoterminowo wszyscy.

To ciekawe, jak wielu współmałżonków deklaruje, że jest ze sobą ze względu na dzieci i dla ich dobra, a kiedy się rozwodzą to nie potrafią powstrzymać własnych animozji i opanować emocji tak, by dzieci poniosły mniejsze koszta związane z rozwodem.

U osób dojrzałych emocjonalnie często pojawia się troska i myślenie jak zadbać o drugą stronę i o dzieci. Zazwyczaj rozwód to nie jest decyzja, którą podjęło się w ciągu chwili. Zazwyczaj decyzja o rozwodzie to coś do czego osoba chcąca się rozstać długo się przymierzała, rozważała liczne „za i przeciw” i przygotowywała się emocjonalnie do zakomunikowania tej decyzji współmałżonkowi. W takich sytuacjach myśli się o rozmaitych kwestiach.

Osoby dojrzałe emocjonalnie i dbające o przyszłość swoich dzieci, w sytuacji rozwodu potrafią powstrzymać się od różnych negatywnych zachowań w stosunku do partnera. Wiedzą, że takie zachowanie ma bezpośrednie przełożenie na dobro ich pociech, które traktują jako wyższy cel.

W pewnym sensie zadbanie o swój stan emocjonalny jest dbaniem o stan emocjonalny i samopoczucie naszych dzieci. Rodzice często stawiają siebie na dalszym planie, zapominając, że dla dziecka stanowią istotny punkt odniesienia. Nasz stan udziela się naszym dzieciom. To od nas uczą się jak reagować i odnosić się do różnych sytuacji i zdarzeń. To do nas się dostrajają i nas naśladują. Warto więc zmianę zacząć od siebie.

Pamiętaj, że:

aby skutecznie troszczyć się o dziecko warto zatroszczyć się o siebie, bowiem skuteczni rodzice to rodzice w dobrej formie.

Jakub Kusiorski

Jakub Kusiorski

Psycholog, terapeuta i coach. Prowadzi konsultacje psychologiczne, terapię par i małżeństw, zajmuje się coachingiem oraz szeroko rozumianym rozwojem osobistym.

Życiowego partnera można zmienić, ale rodzicami pozostaje się zawsze. Właśnie dlatego już na etapie rozwodu warto zadbać o przyszłość dzieci z tego związku.

Należy pamiętać, że jeżeli nastawiasz się na walkę, to druga strona prawdopodobnie odpłaci Ci pięknym za nadobne. Dochodzi wtedy do sytuacji wet za wet, cios za cios…